Gitara elektryczna jest instrumentem niesamowicie uniwersalnym. Różne modele nadają się lepiej lub gorzej do danego gatunku muzycznego, a wpływ na ich brzmienie ma wiele czynników. To jak zabrzmimy zależy między innymi od budowy gitary, zamontowanych przetworników, wzmacniacza czy efektów, ale jednym z aspektów na który należy zwrócić szczególną uwagę, są struny.

więcej

Po czym poznać, że dany zestaw strun będzie dla nas odpowiedni? To już zależy od naszych upodobań, dlatego powinniśmy od czasu do czasu eksperymentować i wybierać inne modele strun, bo tylko tak przekonamy się o tym który zestaw będzie dla nas idealny.

Pierwszą cechą strun na którą zwracamy uwagę, jest ich grubość. Im cieńsze struny tym łatwiej będzie nam je docisnąć do podstrunnicy, ale nie chodzi tu tylko o łatwość gry, lecz o brzmienie. Im grubsze struny tym tłustsze i bardziej mięsiste brzmienie, a dodatkowo grube struny, na przykład tak zwane dwunastki, lepiej sprawdzą się do opuszczonych strojów, niż standardowe dziesiątki, które w przypadku niskich strojów będą obijać nam się o progi. Ważnym czynnikiem są też powłoki. Struny mogą być powlekane lub nie, a każdy wybór niesie ze sobą jakieś konsekwencje. Powłoka polyweb jest powłoką najgrubszą i zapewnia najdłuższą żywotność strun, jednak sprawia, że nie brzmią tak naturalnie Powłoka nanoweb jest cienka, przed co nie wydłuża tak wytrzymałości strun jak powłoka polyweb, ale również nie ingeruje w znacznym stopniu w naturalne brzmienie. Struny bez powłoki brzmią najbardziej naturalnie, ale ich żywotność jest najkrótsza. To właśnie struny bez powłok najlepiej wybierać do nagrywania lub na koncert. Przykładem strun powlekanych jest zestaw Elixir 12152 NW, który posiada powłokę nanoweb i grubość 12-52, przez co doskonale sprawdzi się w ciężkich, rockowych i metalowych riffach.

Jedyną sprawdzona metodą na wybór odpowiednich dla nas strun, jest poszukiwanie, eksperymentowanie i próbowanie nowych zestawów, a tych nie brakuje, dlatego nie ograniczajmy się i poszukujmy nowych rozwiązań.

Struny do gitar elektrycznych

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl