Gitara składa się z szeregu części, które z biegiem czasu mogą ulec zużyciu. Jeżeli na przykład progi ulegną nadmiernemu wytarciu, możemy mieć do czynienia z brzęczącymi strunami lub niedokładnym strojeniem instrumentu.

więcej

Bardzo często tańsze gitary są wyposażone w seryjne przetworniki, których brzmienie może okazać niezadowalające. Wyjściem z takiej sytuacji będzie wymiana przystawek na modele markowych firm takich jak DiMarzio czy Seymour Duncan. Jest to jeden z bardziej popularnych sposobów na podkręcenie brzmienia naszego instrumentu. Sam przetwornik to nic innego jak element wbudowany w korpus gitary, umieszczony pod strunami pomiędzy mostkiem a gryfem. Jest odpowiedzialny za zmianę drgań struny w prąd elektryczny, a sposób w jaki to robi mocno wpływa na końcowe brzmienie naszego instrumentu. Możemy się spotkać z kilkoma rodzajami konfiguracji przetworników. Charakterystycznym układem dla gitar z serii Stratocaster jest układ S-S-S, czyli trzy przystawki typu single-coil. Pickupy tego typu są potocznie zwane “singlami” i charakteryzują się klasycznym, klarownym brzmieniem. Z kolei w gitarach ze stajni Gibsona najczęściej spotkamy układ H-H (dwa humbuckery). Humbucker to rodzaj przystawki zbudowanej z dwóch przetworników single-coil, połączonych w przeciwfazie. Oferują one silniejszy sygnał, który świetnie nadaje się do cięższych odmian muzyki gitarowej (rock, metal).

Jeżeli zagłębimy się bardziej w elektronikę gitary, kolejnym bardzo istotnym elementem będą potencjometry. Zazwyczaj gitary elektryczne są wyposażone w regulację głośności oraz tonu. Element ten ma określoną żywotność. Jeżeli podczas regulacji usłyszymy nieprzyjemne trzaski, a zwykłe przeczyszczenie potencjometru nie pomaga, warto pomyśleć nad jego wymianą.

Do zmiany źródła sygnału wyjściowego służy tak zwany przełącznik, który jest zazwyczaj umieszczony w pobliżu potencjometrów. Za jego pomocą możemy na przykład wybrać przystawkę pod gryfem lub pod mostkiem. Najczęściej występujące przetworniki są 3 lub 5-o pozycyjne.

Mostek to element znajdujący się na górze korpusu, który trzyma struny na odpowiedniej wysokości oraz odległości między sobą. Za jego pomocą, mamy możliwość ustawienia odpowiedniej menzury naszej gitary. Jest on również odpowiedzialny za transmisje brzmienia do korpusu lub pudła rezonansowego (w gitarze klasycznej oraz akustycznej). W gitarach elektrycznych często możemy spotkać mostki ruchome (popularny floyd-rose), które z czasem wymagają odpowiedniej regulacji. Jeżeli to nie pomaga, nie pozostaje nam nic innego jak wymiana na nowy.

Na podstrunnicy gitary znajdziemy poprzeczne metalowe płytki, które nazywamy progami. To dzięki nim gitara potrafi wydobywać dźwięki o różnej wysokości. Przenoszą one również część drgań strun do gryfu, co bezpośrednio wpływa na jej brzmienie. Warto w związku z tym utrzymywać je w jak najlepszej kondycji. Mimo, że są one wykonane z twardego metalu, po pewnym czasie również się zużywają.

Na główce gitary znajdują się klucze (inaczej zwane stroikami), które wraz z mostkiem trzymają struny w odpowiednim napięciu. Posiadają one najczęściej prosty mechanizm ślimakowy, który pozwala na zmianę napięcia struny, a co za tym idzie jej wysokości dźwięku. Jeżeli nasza gitara często się rozstraja, warto bliżej przyjrzeć się temu elementowi i w razie potrzeby, wymienić na lepszy model.

Części

Alice A026A siodełko do gitary akustycznej Alice A026A siodełko do gitary akustycznej
Producent: ALICE
Cena:

1,00 zł

zobacz więcej
Alice A026B siodełko do gitary akustycznej Alice A026B siodełko do gitary akustycznej
Producent: ALICE
Cena:

1,00 zł

zobacz więcej
Alice AOD-017AP klucze do gitary akustycznej Alice AOD-017AP klucze do gitary akustycznej
Producent: ALICE
Cena:

36,00 zł

zobacz więcej
B-Stock Fender 0019473049 Blok mostka Vint Strat B-Stock Fender 0019473049 Blok mostka Vint Strat
Producent: FENDER
Cena:

199,00 zł

zobacz więcej
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl