Słysząc pojęcie „instrumenty smyczkowe” myślimy zazwyczaj o skrzypcach, które bez wątpienia są najsławniejszym instrumentem ze swej rodziny, a swoją sławę zawdzięczają takim nazwiskom jak na przykład Nicolo Paganini czy David Garrett. Nie zapominajmy jednak, że nie samymi skrzypcami żyje świat smyczkowy, ponieważ do grupy tych instrumentów należą także altówka, kontrabas czy wiolonczela, która również staje się coraz bardziej sławna w ostatnim czasie.
Niektórzy uważają instrumenty smyczkowe za jedne z najtrudniejszych instrumentów do opanowania, i choć nie każdy się z tym zgadza, to trzeba przyznać, że nie są one najłatwiejsze, a skoro są trudności, to po co sobie ich dodawać? Bardzo ważnym aspektem każdego instrumentu jest jego komfort gry, a ten możemy sobie zapewnić między innymi poprzez dobranie odpowiednich akcesoriów, takich jak na przykład podstawków do skrzypiec, dobrych strun, kalafonii czy smyczka, który jest bardzo istotny, ponieważ to on bezpośrednio ociera o struny naszego instrumentu
Wpływ na brzmienie instrumentu ma nie tylko sam instrument, ale także sposób w jaki gramy. Świetny muzyk zabrzmi dobrze nawet na tanim i kiepskim instrumencie, a początkujący skrzypek nie wyda dobrego dźwięku nawet na kilkuset letnim Stradivariusie, dlatego pamiętajmy o systematycznym treningu, i nie zapominajmy, że brzmienie pochodzi nie tylko z instrumentu, ale także z naszych dłoni.