Efekty gitarowe, to po za gitarą, wzmacniaczem i techniką gry, jeden z kluczowych elementów odpowiedzialnych za końcowe brzmienie każdego gitarzysty.
Jednym z kryteriów podziału efektów gitarowych jest ich ilość w pojedynczym urządzeniu. Przy takim podziale wyróżniamy: pojedyncze kostki, inaczej zwane też stompbox’ami oraz multiefekty, które integrują od kilku do nawet kilkudziesięciu efektów w jednym. Takie rozwiązanie “wszystko w jednym”, może się okazać praktyczne na przykład ze względu mniejszą ilość zajmowanego miejsca czy możliwość zapisywania presetów, jednak najczęściej multiefekty brzmią trochę gorzej od swoich odpowiedników w pojedynczych kostkach.
Efekty gitarowe można również podzielić ze względu na rodzaj ich zastosowania:
Distortion / Overdrive / Fuzz - to grupa efektów odpowiedzialnych za przesterowanie dźwięku, czyli charakterystycznego brzmienia gitar rockowych. Distortion różni się od overdrive ilością gainu oraz charakterem brzmienia. Ten pierwszy lepiej nada się do grania rocka czy metalu, drugi natomiast znajdzie zastosowanie w bluesie i lżejszych odmianach muzyki gitarowej.
Efekty modulacyjne wzbogacają brzmienie naszego instrumentu, mieszając go z innym modulowanym sygnałem. Do modulatorów zaliczamy: chorus (np. Boss CH-1 Super Chorus czy Electro-Harmonix Small Clone), flanger (np. MXR M-117R, Line 6 Liqua Flange), vibrato (BBE Soul Vibe), rotary speaker simulator (Line 6 Rotomachine).
Delay / Reverb to efekty dodające brzmieniu przestrzenności. Reverb to inaczej pogłos, czyli efekt imitujący akustykę pomieszczeń. Popularne modele efektów pogłosowych to między innymi: Electro-Harmonix Holy Grail, Boss RV-5 Digital Reverb czy Line 6 Verbzilla.
Delay to z kolei nic innego jak symulacja efektu echa. Możemy go usłyszeć na praktycznie każdym nagraniu w połączeniu z większością instrumentów oraz wokalami. Wybór tego typu efektów jest ogromny: Boss DD-6 Digital Delay, TC Electronic Flashback czy MXR Carbon Copy.
Pitch Shifter / Harmmonizer / Octaver są związane ze zmianą wysokości dźwięku. Pitch shifter zastępuje oryginalny sygnał dźwiękowy, sygnałem obniżonym lub podwyższonym o konkretną ilość półtonów. Octaver z kolei obniża lub podwyższa dźwięk o wielokrotności oktawy i miksuje go z dźwiękiem oryginalnym. Harmmonizer to połączenie dwóch poprzednich, gdyż łączy dźwięk oryginalny z dźwiękiem obniżonym ale zmienionym o dowolną ilość półtonów.
Efekty filtracyjne, do których zaliczamy: wah-wah czyli popularna “kaczka” pierwszy raz użyta przez Jimiego Hendrixa. Jest to efekt w postaci pedału, którym sterujemy za pomocą stopy. Najbardziej znaną firmą produkującą kaczki jest Dunlop i jego model Cry Baby. Warto wspomnieć o tak zwanych auto-wah czyli kaczkach automatycznych, które reagują na poziom sygnału wejściowego i w ten sposób modulują dźwięk. Equalizer zwany korektorem, to efekt pozwalający na zmianę poziomu konkretnych częstotliwości sygnału. Przedstawiciele equalizerów to między innymi: MXR M-108 10-band Equalizer oraz BOSS GE-7 Equalizer.
699,00 zł
Cena regularna:
799,00 zł
1 089,00 zł
Cena regularna:
1 248,00 zł