W dzisiejszych czasach praktycznie każdy możemy sobie pozwolić na stworzenie domowego studia nagrań. Obecnie produkowany sprzęt wykazuje się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości, a w naszym sklepie są dostępne praktycznie wszystkie elementy, które umożliwiają nagrywanie oraz produkowanie muzyki we własnym zakresie.

więcej

Sercem każdego cyfrowego studia nagrań jest interfejs audio, który w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem oraz komputerem, stanowi odpowiednik konsoli mikserskiej stosowanej w profesjonalnych studiach nagraniowych. Posiada on szereg wejść i wyjść, do których podłączamy różnego rodzaju instrumenty oraz mikrofony, a także słuchawki czy monitory odsłuchowe. W zależności od naszych wymagań, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ilość obsługiwanych przez interfejs kanałów wejściowych, zastosowane przedwzmacniacze, typ złącza (USB, FireWire, PCI Express) przez które komunikuje się on z komputerem oraz dołączone oprogramowanie.

Kolejnym elementem, bez którego nie może się obejść studio są monitory odsłuchowe. To one są odpowiedzialne za jak najbardziej szczegółową reprezentację dźwięku, nad którym pracujemy. Monitory występują w dwóch podstawowych odmianach: aktywne oraz pasywne. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że monitory aktywne posiadają wbudowany wzmacniacz, podczas gdy monitory pasywne wymagają oddzielnej jednostki wzmacniającej. Wielkość monitorów studyjnych powinna być dopasowana do rozmiaru pomieszczenia, w którym się znajdą. Oczywiście samo pomieszczenie powinno być odpowiednio zaadaptowane akustycznie, gdyż w przeciwnym razie dźwięk nawet najlepszych monitorów studyjnych będzie przekłamany.

Każde studio nagrań powinno być wyposażone w szereg różnych mikrofonów, gdyż nie istnieje jeden taki model, który byłby w stanie odpowiednio zarejestrować wszystkie możliwe źródła dźwięku. Standardem wśród mikrofonów instrumentalnych jest Shure SM57, przy pomocy którego z powodzeniem nagramy wzmacniacze gitarowe, elementy perkusji takie jak werbel czy hi-hat, a nawet wokal. Skoro mowa o wokalu, kolejnym doskonałym mikrofonem ze stajni firmy Shure jest model SM58. Jest to mikrofon dynamiczny, który z powodzeniem wykorzystamy zarówno na scenie, jak i w studio. Oby dwa wcześniej wspomniane modele są mikrofonami dynamicznymi, co oznacza, że do swojego działania nie potrzebują one dodatkowego zasilania. Inaczej sprawa ma się w przypadku mikrofonów pojemnościowych, które ze względu na swoją budowę musimy dodatkowo podłączyć do źródła prądu zwanego phantom. Na szczęście większość interfejsów audio oraz mikerów daje taką możliwość. Mikrofony pojemnościowe cechują się większą szczegółowością nagrywanego dźwięku, dlatego stosuje się je do rejestracji wokali oraz instrumentów akustycznych, takich jak gitary akustyczne czy fortepiany.

Warto również zaopatrzyć się w dobrej jakości kable. W końcu to za ich pomocą jest przesyłany dźwięk, więc ich jakość ma tutaj bardzo duże znacznie. Dobrej jakości kabel charakteryzuje się niskim poziomem sumów oraz duża wytrzymałością, a także niezawodnymi złączami.

Odpowiednie statywy mikrofonowe są kolejnym ważnym elementem, kiedy budujemy swoje studio. Powinny się one charakteryzować stabilnością oraz dużą trwałością. Warto również pomyśleć o odpowiednim pulpicie do nut.

Nagłośnienie studio estrada

M-Audio Code 25 Black Klawiatura sterująca M-Audio Code 25 Black Klawiatura sterująca
Producent: M-AUDIO
Cena:

709,00 zł

zobacz więcej
M-Audio Keystation Mini 32 MK3 Klawiatura M-Audio Keystation Mini 32 MK3 Klawiatura
Producent: M-AUDIO
Cena:

245,00 zł

zobacz więcej
Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl