Instrumenty klawiszowe mają bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej muzyce, zarówno kiedy chodzi o jej wykonywanie oraz produkcję. Zawdzięczają to dużej ergonomii klawiatury oraz niesamowitym możliwością jakie daje nam obecna technika.

więcej

Zazwyczaj pierwszym skojarzeniem związanym z instrumentem klawiszowym jest pianino. Jest to bardzo popularny instrument, który zdobywał swoją popularnością w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to zaczął wypierać fortepian z mieszczańskich domostw, jako instrument bardziej kompaktowy oraz tańszy. Główną różnicą między tymi dwoma instrumentami jest ich rozmiar oraz ułożenie strun. W pianinie ich położenie jest pionowe, natomiast w fortepianie poziome.

Jeżeli mowa już o fortepianie warto wspomnieć, że występuje on w kilku ustandaryzowanych rozmiarach: fortepian miniaturowy: 135-155 cm, fortepian gabinetowy: 155-180 cm, fortepian salonowy: 180-210 cm, fortepian półkoncertowy: 210-240 cm, fortepian koncertowy: 240-300 cm. Jego brzmienie jest lepszej jakości w porównaniu do pianina, jednak pociąga to za sobą wyższą cenę tego instrumentu. Standardowy fortepian posiada 88 klawiszy.

W związku z szybkim rozwojem technologii muzycznej, od kilkunastu lat możemy kupić tak zwane pianina cyfrowe, które z założenia mają emulować brzmienie swoich akustycznych odpowiedników. Do ich głównych zalet należy zaliczyć kompaktowy rozmiar, niedużą wagę, a także możliwość grania z dowolną głośnością przy zachowaniu naturalnej dynamiki, co jest niemożliwe do zrealizowania w klasycznym pianinie czy fortepianie. Pianina cyfrowe są wyposażone w specjalną dynamiczną klawiaturę ważoną, która ma za zadanie dostarczyć takich samych doznań z gry jakbyśmy mieli do czynienia z prawdziwym fortepianem lub pianinem. Współczesne pianina cyfrowe mają bardzo duże możliwości. Przede wszystkim ich paleta brzmień pokrywa większość instrumentów akustycznych, a także brzmień syntezatorowych. Niektóre z nich mają także rozbudowane narzędzia do komponowania oraz produkcji muzyki. Można powiedzieć, że są one swego rodzaju kombajnami muzycznymi, a na dodatek pianino cyfrowe najwyższej klasy, możemy dostać w cenie zwykłego pianina akustycznego.

Kolejną grupą instrumentów klawiszowych są keyboardy, których mianem najczęściej określamy dzisiaj połączenie modułu brzmieniowego z klawiaturą sterującą oraz szeregiem dodatkowych pokręteł, suwaków i przycisków. Również większość współczesnych syntezatorów posiada zintegrowaną klawiaturę, chociaż możemy je również spotkać w klasycznej formie oddzielnych modułów brzmieniowych. Właściwie granica pomiędzy keyboardem a syntezatorem jest bardzo płynna. Podobnie sprawa wygląda w przypadku pianin cyfrowych, które oferują bardzo zbliżone możliwości do keyboardów, jednak ich cechą szczególną jest bardziej zaawansowana klawiatura, rodem z instrumentów akustycznych.

Klawiatury MIDI, zwane również klawiaturami sterującymi, cechują się tym, iż nie posiadają wbudowanego modułu brzmieniowego. Ich podstawową funkcją jest sterowanie innych urządzeń, instrumentów wirtualnych lub cyfrowych stacji roboczych (DAW). W dobie bardzo dużej popularności homerecordingu, klawiatury sterujące zdobywają co raz większą popularność, gdyż jest to doskonałe narzędzie do szeroko pojętej produkcji muzycznej.

Nie należy również zapomnieć o szeregu akcesoriów związanych z instrumentami klawiszowymi, takich jak ławki i statywy, które zapewniają odpowiednią postawę podczas gry czy pedały sterujące, spełniające podobną funkcje, jak te znajdujące się w fortepianie. Warto również zwrócić uwagę na pokrowce i futerały, które odpowiednio zabezpieczą nasz instrument podczas przechowywaniu i transportu.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl