Wzmacniacz gitarowy został zaprojektowany do wzmacniania sygnału pochodzącego z gitary elektrycznej, basu bądź gitary akustycznej. Typowy wzmacniacz posiada dwa obwody wzmacniające: przedwzmacniacz (preamp) oraz końcówkę mocy (poweramp). Dalej sygnał jest kierowany do głośnika.

więcej

Wyróżniamy wzmacniacze:

- lampowe - preamp oraz końcówka mocy są zbudowane w oparciu o lampy elektronowe (Marshall JCM900, seria Mesa Boogie Rectifier)

- tranzystorowe - sygnał jest wzmacniany za pomocą tranzystorów, zarówno w przedwzmacniaczu jak i w końcówce mocy (np. Peavey Bandit, Roland Cube)

- hybrydowe - jeden z elementów obwodu jest lampowy a drugi tranzystorowy np. preamp lampowy a kóńcówka mocy tranzystorowa (m.in. VOX AC30VR Valve Reactor czy Laney LV300)

Przedwzmacniacz to pierwsza sekcja obwodu wzmacniającego, do której jest kierowany sygnał z gitary elektrycznej. Podnosi on sygnał do poziomu, który jest wymagany przez końcówkę mocy. W tej sekcji najczęściej znajduję się korektor dźwięku (qualizer), za pomocą którego można zmienić charakterystykę brzmienia instrumentu. Najczęściej wzmacniacze wyposażone są w cztery potencjometry służące do tego celu: bass, middle, treble oraz presence. Za ich pomocą możemy zmienić kolejno poziom basu, środkowego pasma, górnego pasma oraz prezencję. W tej sekcji znajdziemy również pokrętła odpowiedzialne za poziom czułości przedwzmacniacza oraz poziom wzmocnienia, czyli tak zwany gain. Niektórzy producenci umieszczają w tym miejscu dodatkowe efekty, takie jak pogłos czy wibrato.

Tak przetworzony sygnał dźwiękowy zostaje skierowany do końcówki mocy. To ona jest odpowiedzialna za prawdziwą głośność wzmacniacza. Należy tutaj wspomnieć, że moc podawana w watach to nie jedyny parametr decydujący o tym, jak głośny jest wzmacniacz gitarowy. Dla przykładu wzmacniacz lampowy będzie głośniejszy od tranzystorowego przy tej samej ilości watów. Najczęściej możliwości regulacji powerampu ograniczają się prezencji oraz głośności głównej (master volume). Z tego miejsca, wzmocniony sygnał jest podawany na głośnik (lub głośniki).

Jeżeli mamy do czynienia ze wzmacniaczem typu combo, oznacza to, że sekcja preampu oraz końcówki mocy została zintegrowana w jednej obudowie z głośnikiem. Najczęściej spotykamy comba z jednym lub dwoma głośnikami. Oznaczamy je podobnie do kolumn głośnikowych, podając ilość głośników oraz ich rozmiar w calach np. Fender '68 Custom Twin Reverb 2x12" Tube Combo - posiada dwa głośniki po dwanaście cali każdy.

Wzmacniacz typu head, posiada sekcje wzmacniające ale nie posiada głośników. Jest przez to mniejszy, lżejszy i bardziej poręczny. W takim wypadku, musimy się zaopatrzyć w dodatkową kolumnę głośnikową, zwaną potocznie “paczką gitarową”. Taka konfiguracja, daję większe możliwości kreowania brzmienia zestawu, ponieważ możemy dobrać dowolny wzmacniacz do dowolnej kolumny.

Wzmacniacze

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl